2014 – Trieszt, Bánk és kamarakoncertek

2014. január 5. Káposztaparti Budapesten

2014. március Születésnapi próba tortával

14 éves a kórus!
14 éves a kórus!

2014. április 5. Böjtesti zenés-verses áhítat a Gaude Kórussal a bánki evangélikus templomban

2014. május 24. Kórustalálkozó a Szent István templomban

A Gaude vendégei a Kakucsi Bárdos Lajos Kamarakórus és a MÁV Magyarság Férfikara

Az eseményről készült videó

 

2014. június 6–9. Olaszországi kórusút Triesztbe

Tóth Andrea ekkor készült felvételei itt láthatóak.

Hangversenyek a Chiesa Beata Vergine del Rosario és a Duomo di Muggia templomokban

Egy nemzetközi kapcsolatnak köszönhetően meghívást kaptunk egy trieszti fel-lépésre a pünkösdi ünnepkörhöz kapcsolódóan. Az út tervezésekor sok ötlet merült fel, hiszen a Monarchia legnagyobb kikötője kultúrtörténeti kincsekben gazdag térség közepén helyezkedik el. Egy dolgot azonban már az első percben elhatározott a kórus: felkeresi az első világháborús katonai áldozatok doberdói emlékhelyét és ott koszorút helyez el.

Június 8-án este Triesztben, a Chiesa Beata Vergine del Rosario templomban a régi rituálé szerint celebrált szentmisén adtuk elő Gounod C-dúr miséjét, a hagyománynak megfelelően latinul. A mise után, az oltár előtt Bruckner, Liszt, Mendelssohn és Mozart műveiből összeállított műsorral adtunk koncertet.

Nagy koncentrációt igényelt a fellépés, hiszen nem kis presztizsű eseményről volt szó. A belváros szívében magasodó, többszáz éves templom padjai szinte mind megteltek, és a nagy hőség miatt kitárt templomajtók előtt a környéken sétáló turisták is szép számmal hallgatták előadásunkat. A helyszín csodálatos akusztikával ajándékozott meg minket, a hálás közönség nagy tapsát többszörösen verték vissza a középkori falak. A fellépést követően Don Stefano kanonok úr és az általa vezetett közösség szeretetvacsorára hívta meg a kórust egy, a templomhoz közeli kis térre, amely a zegzugos belvárosban hangulatos, bensőséges találkozásra adott lehetőséget. A jó hangulat néhány világi nótát is kicsalt a kórusból, amelyeket a környéken sétáló turisták és helybeliek hangos tetszésnyilvánítással fogadtak.

Másnap ellátogattunk a közeli Muggia városka idén 7OO éves székesegyházába, ahol a délelőtti misén szolgáltunk, amelyet a hívek és az egyházi vezetők egyaránt szeretettel fogadtak; különösen egy ötven éve egybekelt házaspár és családja, akik e misén erősítették meg félévszázados fogadalmukat.

A kórust szállító autóbusz műszaki problémái miatt végül csak egy kisebb, autós küldöttség kereste fel a doberdói emlékhelyet. Kis keresgélés után rátaláltunk a szépen felújított kápolnára, ahol elhelyeztük szerény koszorúnkat, és elfogódottan gondoltunk mindazokra, akik családokat hátrahagyva a teljes bizonytalanságban, e helyen haltak meg.

A Gaude Kórus Triesztben ízelítőt adott a magyar kultúrából, a civil társadalom zene iránti érdeklődéséből, igényességéből. Hogy ez mennyire jól sikerült, annak bizonyítéka az is, hogy visszavárnak minket.

Szilágyiné Bátorfi Edit

2014. június. Triesztben a Rózsafűzér Királynője templomban énekelünk
2014. június. Triesztben a Rózsafűzér Királynője templomban énekelünk
2014. június: A 700 éves Muggia-i székesegyházban is énekeltünk
2014. június: A 700 éves Muggia-i székesegyházban is énekeltünk

2014. június 15. Izlandi–magyar kórustalálkozó az Árnesingakórinn kórussal az alsógödi Szent István templomban

„Az eddig Vácott, a Bartók Béla Zeneiskola hangversenytermében megvalósult világi zenei alkalmak után idén Alsógödön, a Szent István templomban, a Wagner László által szervezett gödi fesztivál, a Belépés Családostul (BECSAL) egyházzenei programja keretében jöhetett létre ez a különleges koncert.

A Reykjavikban 1967-ben alapított Árnesingakórinn fennállása során az összes skandináv országot, Litvániát, valamint Angliát, Németországot, Ausztriát, Csehországot és Olaszországot bejárta már. Magyarországra a hangverseny napján érkezett. Gödi műsorukba liturgikus egyházi műveket válogattak, és egy ősbemutatóra is sor került.

Karnagyuk, a fiatal Gunnar Benediktsson már 14 éve áll a kórus élén, de dolgozott Londonban zenetanárként, hazájában pedig egy viking metálegyüttes billentyűse is. Egy, az énekkar számára komponált kórusművét, az Ave /Mariá/t a gödi közönség hallhatta először. Az izlandi énekkart egy zenei tanulmányokat végző tehetséges gödi fiatal, Sápi Hajnalka kísérte nagyszerűen. A Gaude az izlandi művek mellett Brahms és Mendelssohn egy-egy romantikus művét, valamint Kodály Ének Szent István királyhoz című vegyeskari darabját énekelte. A koncert házigazdája, Utassy Ferenc nemcsak a gödi zenei együttes karnagyaként, hanem Izland magyar diplomatájaként is hol izlandi, hol magyar nyelven konferálva ismertette meg egymással a két nemzet zenekultúráját. A közös énekléssel záródó koncert végén az alsógödi katolikus egyházközség esperes plébánosa – ma már a váci egyházmegye püspöke –, Marton Zsolt atya angolul köszöntötte a vendégeket, és szavaival megerősítette a Szent Ágostonnak tulajdonított mondást: „Kétszeresen imádkozik, aki énekel.”

Tóthné Barcs Ágnes

2014, évadzáró hangverseny plakátja

2014, évadzáró hangverseny plakátja

Az eseményről készült videó

 

2014. július 6. Észt Dalos Ünnep, Budapest

Kedves Kóruska, igyekszem beszámolni nektek a vasárnapi flashmob akcióról, amin az Észt Intézet felhívására az Észt Dalos Ünnepen képviselhettük a Gaudét.

Az észtek nemzeti összetartozásuk jegyében öt évenként több ezren együtt énekelnek Tallinnban.

Ez az együtténeklési mozgalom már 140 évvel ezelőtt elindult, és mind a mai napig tart. A rendezvényen kb. ezer (!) kórus vesz részt százezres közönség előtt. Július 4-én, két nappal a felvétel előtt tartották a szervezők a főpróbát Budapesten, amire, szerencsére, el tudtam menni, így részesülhettem abban az élményben, hogy együtt tanultuk a Mu Isaama On Minu Art című észt nemzeti dalt hatvan dalostársammal, akik különböző kórusokból érkeztek. A próbát Tóth Árpád vezette, akit ti is ismertek, hiszen karnagyunk távollétében Mozart Koronázási miséjét gyakorolta velünk. Remek humorával és sajátos tanítási stílusával hamar elérte, hogy kialakuljon az összhang(zás) és kb. két óra alatt sikerült a beénekléstől a mozgások imitálásáig mindent elvégeznünk. Remek próba volt, mindannyian feldobva vártuk a vasárnap estét, amikor a Bazilika előtti téren a flashmobon elénekelhetjük majd kétszer a dalt: 7-kor és 3/4 8-kor. Vasárnap este 6 órakor még tartottunk egy próbát a tér baloldalán, és ekkor szembesültünk a környező utcákból származó zajjal, így aztán sokkal hangosabban kellett énekelnünk, mint a próbán. De akkor még mindig nem tudtuk, milyen az, amikor séta közben (kamerával kísérve) kell énekelni. Valahogy egy kicsit remegett a gyomrom, gondolom másoknak is, igyekezvén, hogy betartsam <>az instrukciókat, az észt szöveget énekeljem, és hogy a hangokat is jól eltaláljam… A villámcsődületről a tér bal oldalán álló épület 3. emeletéről készült felvétel.

A koreográfia az volt, hogy az észtek nemzeti színei szerint fehér, kék és fekete szalagokat tartott hat ember ék alakban kifeszítve a téren, és mi is e színekbe öltözötten (a születésnapok rendje szerint) érkezve kapcsolódtunk hozzájuk. A szólóénekes a dalt kezdve besétált a tér közepére, majd 6-7 énekes csatlakozva hozzá megérintette a saját színének megfelelő szalagot.

Ezután mi, többiek is (szerintem kb. százötvenen voltunk) énekelve odasétáltunk a szalagokhoz és szintén megérintettük azokat. Így aztán mindenki körül mindenféle szólam szólt. Mögöttem egy harsogó basszus énekelt, szinte úgy éreztem magam, mint a gödi próbákon…

Minden esetre csak azt tudom javasolni nektek, hogy ha tehetitek, öt év múlva ne maradjatok ki ebből az nagyszerű és különleges élményből, mert nagyon varázslatos és felemelő volt, ahogy ott együtt énekeltünk, tudva azt, hogy még azon a napon továbbítani fogják a felvételt az észt dalostársaknak a záróünnepélyre Tallinnba, ahol valószínűleg be is mutatták a sok százezer fős tömegnek.

Tassyné Csepeli Éva

Az eseményről készült videó

 

2014. szeptember 19–21. Kórustábor Mátraszentlászlón

Tóth Andrea ekkor készült felvételei itt láthatóak.

Mátra dala = rém mém Ad(d) notam …

Olvastam, (pénz)költő társ, olvastam leveled, Hol a Violinka nyújt épp kilencezeret.

Jó látni gyűlni a sok egyszázalékot,

S hogy ebből a Gaude mily’ sokat kap ott Fenn, hol magas fenyők őrzik Galyatetőt, S hamarost zeneszó tölti be az erdőt.

Grieg, Bárdos, Passereau, na meg Szokolay: A zenetörténet klasszikus nagyjai Muzsikáját bírják a Mátra vadjai.

S ahogy egykor játszott Vejnemöjnen ujja, Azt ma már jobbára az az ember hallja,

Ki szívét, idejét a zenének adja.

2014 szeptember Mátraszentlászló, kórustábor: séta az erdőben
2014 szeptember Mátraszentlászló, kórustábor: séta az erdőben

2014. december 14. Adventi koncert az alsógödi Szent István templomban

2014 adventi plakát

2014 adventi plakát

Az eseményről készült videó

 

2014. december 18. Karácsonyi zenei szeretetszolgálat kamaralétszámmal a gödi nyugdíjasklubban

2014. december 23. Karácsonyi szeretetszolgálat a Viktor Speciális Otthonban Sződligeten

2014. december 24. Karácsonyi szeretetszolgálat az alsógödi evangélikus templomban

Hagyományunk, hogy a kórus néhány tagja az ünnep előtti napokban időseknek énekel, majd kamaraformációban december 24-én, szenteste délutánján is karácsonyi műveket szólaltat meg az alsógödi evangélikus templomban.

Ez minden évben kórustitkárunk, Tóthné Barcs Ágnes szervezésében és irányításával történik, miután ő nemcsak a Gaude Kórus, de a gödi evangélikus közösség tagjaként is fontos tisztséget tölt be.